Fotokniha

14.06.2016

Před nějakým časem se začaly na facebooku postupně objevovat recenze na fotoknihy od SaalDigital. Akce „Fotokniha za recenzi“ využívalo spoustu fotografů, které sleduji, a po přečtení pár recenzí mě akce zaujala také. V té době jsem si chtěl vytvořit tištěné portfolio, v mém případě klasické fotoalbum. Když jsem ale narazil na nabídku od SaalDigital, řekl jsem si, že tentokrát vyzkouším fotoknihu.

Fotoknihu je nejlepší tvořit v programu, který výrobce nabízí. Program jako takový je přehledný a jednoduchý, nabízí spoustu možností editace vizuální stránky fotoknihy a vše tvoříte velmi intuitivně. Ocenil jsem také to, že projekt můžete exportovat a přenést na jiný počítač, kde v něm následně můžete pokračovat. Jako mínus bych však zmínil relativně malý výběr fontů. Zároveň se mi dvakrát stalo, že při používání programu přestala fungovat možnost uložení, importování projektů a podobně. Problém vyřešilo až přeinstalování programu.

Jsou ale dvě věci, které SaalDigital umí skvěle. První je rychlost dodání a druhou je kvalita. Hotovou fotoknihu jsem odeslal v pondělí večer, v úterý odpoledne byla vyrobená a ve čtvrtek jsem jí měl doma! Jenom upozorním, že výroba probíhá v Německu a takhle rychlé dodání nemá ani spousta českých eshopů, které nic nevyrábí. Paráda!

Fotokniha vám dojde v pevné kartonové obálce (žádná izolepa, prostě jenom odtrhnete pásek a hotovo), zabalená v měkkém obalu a ještě umístěná v igelitové fólii. Kvalita tisku je na prvotřídní úrovni. Už při tvorbě knihy vás program upozorní, jestli rozlišení dané fotografie je dostačující či nikoliv. Na co je potřeba dávat si trochu pozor, je podání barev. Barevný profil tiskárny může být lehce odlišný než třeba barevný profil fotolabu, je tedy potřeba si ze stránek stáhnout ICC profil tiskárny a barevné podání si ověřit. Když toto uděláte, dostanete skvělé barevné podání a již zmíněnou skvělou kvalitu tisku! Obrovskou výhodou je také panoramatická vazba, takže můžete fotografie umístit i přes ohyb stánek a nikde nic nebude chybět, jako se to může stát při použití klasické vazby.

Fotokniha působí hned na první pohled skvělým dojmem, který si potvrdíte, když knihu prolistujete. Rozhodně tedy neuděláte chybu, když si fotoknihu od SaalDigital objednáte, spíše naopak, budete pozitivně překvapeni její kvalitou!